Články

Vnútorné a vonkajšie štýly bojových umení

Vnútorné a vonkajšie štýly bojových umení

V súčasnosti je zvykom deliť štýly bojových umení na vnútorné a vonkajšie. Existuje mnoho rôznych výkladov na to, čo je vonkajší a čo vnútorný štýl. Hrubé rozlíšenie medzi vnútorným a vonkajším bojovým umením možno urobiť na základe troch kritérií: príslušnosť k náboženstvu, geografický pôvod a pohybové sekvenie. Ako ich rozlišovať a kde je WT?


WT a Grappling

WT a Grappling

Sebaobrana, ktorá neponúka možnosti boja na zemi, nie je plnohodnotná. EWTO učí komplexnú sebaobranu, preto boj na zemi musí byť jej súčasťou. Systém perfektnej sebaobrany nie je výsledkom jediného štýlu. Je to kombinácia rôznych techník, tréningových metód a pod., ktoré musia fungovať pri akýchkoľvek podmienkach.


Interview s GM Yip Manom v roku 1972

Interview s GM Yip Manom v roku 1972

Interview s GM Yip Manom, uverejnené pred 50 rokmi v Hong Kongu. Veľmi zaujímavý článok ktorý trochu netradične popisuje tréning a princípy Wing Chun. Prečítajte si, čo o Wing Chun povedal sám Yip Man v roku 1972.


Výuka sebaobrany na Kreatívnom pikniku

Výuka sebaobrany na Kreatívnom pikniku

Aj tentokrát sme sa počas víkendu zúčastnili podujatia Kreatívny piknik v Hrubej Borši. Táto akcia pre všetkých, nielen tvorivých, kreatívnych a šikovných, ľudí je už dobre známa a my sme tam, už tradične, boli s naším stánkom tiež.


Fázy rituálneho boja

Fázy rituálneho boja

Už tisíce rokov prebiehajú bitky, šarvátky a násilné prejavy medzi ľuďmi podľa rovnakých pravidiel. Zatiaľ čo u zvierat, napr. u vlkov, takéto rituálne boje skúmajú vedci, u ľudí sa tejto problematike venuje len malá pozornosť.


Moderná a tradičná výuka Wing Tsun

Moderná a tradičná výuka Wing Tsun

Výuka sebaobrany v EWTO sa oproti minulosti výrazne zmenila. EWTO reaguje na meniacu sa situáciu "tam vonku" a upravuje a dopĺňa svoju výuku sebaobrany. Tak, ako sa menia priority okolitého sveta, mení sa aj zloženie tréningov a zvýšený dôraz sa kladie na funkčnosť.


Prevencia násilia nielen na školách

Prevencia násilia nielen na školách

S prevenciou násilia a výukou sebaobrany je dobré začať čím skôr. Je dôležité, aby deti poznali možné nebezpečenstvo násilia a vedeli, ako sa brániť.
My sme v rámci športovo-branného dňa na Základnej škole na Majerníkovej ulici v Bratislave učili deti, čo robiť v kritických situáciách.


nábor deti

Nábor detí

Vo školách EWTO vo Voderadoch a v Trnave začal nábor nových členov - detí do 13 rokov. Príďte aj vy zaujímavo a zmysluplne využiť svoj voľný čas, prihláste sa a pridajte sa k nám.


Letné EWTO sústredenie pre deti 2018

Letné EWTO sústredenie pre deti 2018

Tento rok sa uskutočnilo prvé samostatné letné sústredenie pre deti pod vedením Lukáša a Braňa Klačanských. Päťdňové sústredenie sa konalo na Duchonke.


Letné EWTO sústredenie 2018

V dňoch 1.-5.8. sa uskutočnilo letné EWTO sústredenie v obci Ostrý Grúň.
Celých 5 dní sme intenzívne cvičili, naučili sme sa veľa nového, precvičili sme si množstvo techník a aplikácií.


EWTO opäť na Kreatívnom pikniku

EWTO opäť na Kreatívnom pikniku

Cez víkend sme sa opäť zúčastnili podujatia Kreatívny piknik v Hrubej Borši. Išlo už o siedmy ročník tejto známej akcie pre všetkých, nielen šikovných, tvorivých a kreatívnych ľudí a my sme tam boli s naším stánkom tiež.


Wing Tsun pre deti

Wing Tsun pre deti

V našej trnavskej škole otvárame výuku špeciálne pre deti.
Príďte sa pozrieť na nábor a pridajte sa k nám!


Ego – kamarát alebo nepriateľ?

Ego – kamarát alebo nepriateľ?

Ľudké ego ma silný vplyv správanie sa človeka. Väčšinou je takýto vplyv negatívny.
Boj s egom neznamená zbaviť sa ho, ale prijať ho!


Zhong Xin Dao

Predstavenie 3. disciplíny bojových umení pod záštitou EWTO: "CESTA GM SAM CHIN-a"

Predstavujeme vám Zhong Xin Dao - najlogickejší vnútorný systém bojového umenia.
Veľmajster Sam Chin ho bude v Európe šíriť prostredníctvom EWTO.


sebaobrana nábor

Nábor nových členov

Vo všetkých školách EWTO na Slovensku prebieha nábor nových členov. Ak vás zaujíma sebaobrana alebo ak patríte medzi priaznivcov čínskeho bojového umenia WingTsun, neváhajte a prihláste sa.


Letné EWTO sústredenie 2017

V dňoch 2.-6.8. sa uskutočnilo letné EWTO sústredenie v krásnom prostredí obce Selce.
Absolvovali sme intenzívnych 5 dní cvičenia, naučili sme sa veľa nového, precvičili sme si množstvo drilov, aplikácií, sekcií.


EWTO na Kreatívnom pikniku

Predposledný júnový víkend bol pre slovenské EWTO celkom rušný. Okrem seminára, bohatého na dosiahnuté stupne a odovzdané certifikáty, sme sa zúčastnili aj akcie Kreatívny piknik v Hrubej Borši. Išlo už o šiesty ročník podujatia a my sme sa na ňom zúčastnili už po druhýkrát.


sebaobrana ako udrieť

Neschopnosť udrieť

"Byť milý k nepriateľom znamená byť krutý k sebe."


Trojvrstvová štruktúra systému WingTsun

Na prvý pohľad sa zdá, že systém WingTsun sa skladá iba z pohybov, techník a princípov pre efektívnu sebaobranu. V skutočnosti je toho v tomto komlexnom bojovom umení oveľa viac. Konkrétne je to spôsob, ktorý môže viesť jednotlivca prejavovať svoje vyššie, vnútorné ja.


Najdôležitejšia vec vnútorného WT

Kľúčové prvky, ktoré musia byť v štýle WingTsun, pozorovateľné počas akéhokoľvek pohybu.


Boj bez súpera

Predstavte si, že idete do boja a v momente prvého fyzického kontaktu by váš protivník prestal hrať svoju rolu. Bolo by jedno, ako veľký alebo silný by bol, ako by sa hýbal, či by útočil, ustupoval, omdlel, alebo nerobil vôbec nič. Pre vás by ste existovali len vy. Nepredstaviteľné, však? Ale presne toto je fascinujúca stratégia vnútorného Wingtsun.


Vnútorný tréning vo WT

Vnútorný Wing Tsun je štruktúrovaný ako systém, ktorý nadväzuje na tradíciu Chan (Zen), na základe faktov a vecí, aké v skutočnosti sú.
Aj keby sme ako prvé požiadavky na vnútorné WT definovali pozornosť, sústredenie, všímavosť a uvedomenie (základné zručnosti), tréning sa vždy vykonáva na telesnej úrovni.