Interview s GM Yip Manom v roku 1972

Ak ste v bojových umeniach začiatočník, tento koncept asi nebude pre vás nič viac ako iba rozdávanie úderov alebo kopov. Ak vám však niekto naozaj vysvetlí podstatu Wing Chun, verte že sa do 5 minút dozviete o jedinečnom spôsobe, akým Wing Chun bojovník dokáže rýchlo zatlačiť nepriateľov späť. Dozviete sa tiež o štandardoch používaných v Chi Sao - „lepiace ruky“ a tajomstvo, ktoré sa skrýva za porážkou nepriateľa pomocou najkratšej cesty a najväčšej rýchlosti.
Wing Chun znamená jednoduché a praktické kroky na porazenie nepriateľa. Počas viac ako 23 rokov, Majster Yip Man v Hong Kongu urobil z Wing Chun veľmi populárny štýl a prijal pod svoje krídla mnoho nadšencov. Popularita tohto bojového umenia a veľký počet jeho študentov má dostatočný dôvod.

Aby som predstavil Wing Chun, urobil som rozhovor s majstrom Yip Manom. Yip Man má 76 rokov a je stále fyzicky na veľmi dobrej úrovni, je bystrý, energický a odpovedal na všetky moje otázky. Tento rozhovor mi dal naozaj veľmi veľa.
Ako hovorí legenda, za vznikom Wing Chun je mních Zhi Sin a jeho žiačka - mníška Ng Mui, ktorá bola neskôr vyhlásená za zakladateľa Wing Chun. Pri pohľade späť nás tento príbeh vracia asi o dvesto rokov. Faktom je, že ak by Wing Chun založila žena, tento štýl by bol určite hladší a mäkší. Na rozdiel od tejto legendy - Wing Chun je v skutočnosti oveľa agresívnejší ako iné štýly bojových umení. Predstavme si, že Wing Chun použije v boji žena. Ak bude bojovať s mužom, jej sila a kondícia asi nebude stačiť – teda ak ho nedokáže poraziť hneď na začiatku, nebude možné, aby zvíťazila. V súlade s tým je preto prvé pravidlo Wing Chun zamerané na agresivitu a rýchlosť. Je treba nepriateľa ohroziť jediným pohybom ruky tak, aby nemal inú možnosť ako ustúpiť.

Yip Man začal študovať čínske bojové umenia v trinástich rokoch a v roku 1949 sa presťahoval z Číny do Hongkongu. Vtedy len málo obyvateľov Hongkongu vedelo o Wing Chun. Ale po dvadsiatich troch rokoch tvrdej práce je výsledok práce Yip Mana veľmi viditeľný. Wing Chun sa stalo veľmi známym bojovým umením a veľa Yip Manových žiakov sa neskôr stalo slávnymi a pokračovali v učení Wing Chun na celom svete. Jedným z nich je aj Leung Ting, (dnes zakladateľ IWTA - International WingTsun Association), ktorý bol jedným z jeho posledných rodinných žiakov.
Keď som hovoril s Majstrom Yip Manom, vôbec by som mu nehádal jeho vek. Hovoril jasným, silným hlasom a vôbec sa nesnažil vychvaľovať. Aby som uspokojil zvedavosť našich čitateľov, požiadal som Majstra Yip Mana, aby nám porozprával o svojich hrdinských činoch - ale - bol som odmietnutý. Majster Yip sa vôbec nechcel chváliť svojou minulosťou.
Z toho, čo som počul, je však Majster Yip známy hlavne dvoma príbehmi v meste Foshan. Hovorilo sa, že majster mal raz vo svojej mladosti incident s jedným vojenským dôstojníkom. Tento dôstojník vytiahol pištoľ a namieril na Yip Mana a chcel ho zastreliť. Keď to Yip Man uvidel, vrhol sa dopredu a chytil pištoľ. Keď tú pištoľ silne stlačil, tá sa pod jeho silou zlomila. Valec pištole dopadol na zem a všetci zostali úplne šokovaní. Majster Yip Man neskôr povedal, že os v hlavni bola už trochu voľná a nebola hrubšia ako špáradlo. Preto sa mu podarilo ľahko zlomiť túto zbraň, a že tento incident naozaj nebol veľmi výnimočný.
Ďalší príbeh rozprával o majstrovi Yipovi, ktorý stál v postoji „stojatej asany“, je to stoj na jednej nohe „zakorenenej do zeme“ s druhou nohou pokrčenou. Niekoľko ľudí tlačilo Yip Mana celou silou, ale nedokázali ho vykoreniť. Keď som sa spýtal na tento príbeh, Majster Yip len s úsmevom odpovedal: „Už nemám takú silu.“

V škole majstra Yip Mana som videl zvláštny drevený stĺp. Okolo tohto stĺpa bol štvorcový rám a na stĺpe boli horizontálne pripevnené tri drevené kolíky. V dolnej časti je vidieť ďalší kolík zakrivený smerom k zemi. Spýtal som sa, čo to je - a majster mi povedal, že toto je Muk Yan Jong - drevený panák. Štyri kolíky fungujú ako štyri končatiny ľudského tela, teda pri tréningu idú údery alebo kopy proti týmto „končatinám“, aby simulovali skutočný boj.
Začať cvičiť Wing Chun znamená trénovať rutiny alebo formy. Najzákladnejšou formou je Siu Nim Tao - malá myšlienka, a je to začiatok tréningu vo Wing Chun. Potom nasleduje Chum Kiu - hľadanie mosta, čo je prechodná forma. Poslednou rutinou je Biu Jee - pichajúce prsty, je to najpokrokovejšia forma zo všetkých. Študent sa fixuje na zem rozprestretím nôh o trochu užšie ako je šírka ramien a potom si sadne na „neviditeľnú stoličku“. Táto forma zaberá málo miesta, ale špičky nôh sa otáčajú smerom dovnútra, čo znamená jej jedinečnosť. To má reprezentovať formy, ktoré nevyžadujú veľa skákania, ale tie, kde je treba kĺzať sa po zemi. Aj keď sa chodidlá zameriavajú na „kĺzanie“, Wing Chun bojovník sa dokáže pevne zakoreniť do zeme.
Chi Sao - „lepiace ruky“ je jedným z kľúčových konceptov pre tréning Wing Chun. Chi Sao tréning je užitočný z rôznych dôvodov, okrem práce tela, reakcií a zvýšenia odolnosti pri útokoch, je možné ho použiť aj na tréning obrany. K tomu patria aj free style boxerské útoky. Chi Sao je v podstate kľúčom k tréningu sebaobrany!
Keď hovoríme o rôznych rutinách Wing Chun, pozeráme sa v podstate na tri techniky: Fuk Sao, Tan Sao a Bong Sao. V porovnaní s bežnou rutinou bojových umení (údery a kopy) sa v podstate pozeráte na tri typy obrany. Podľa Majstra Yipa sa tieto tri rutiny zlúčili do viacerých formácií Wing Chun. V podstate všetky pohyby Wing Chun sú kombináciou troch typov pohybov, ktoré vykonávajú ramená, predlaktie a ruka.
Štandardná obranná reakcia v iných bojových umeniach je, že útok je najskôr zastavený blokom a potom nasleduje protiútok. Znamená to, že obrana a útok sa zvyčajne nemôžu vyskytnúť súčasne. Wing Chun štýl je z tohto pohľadu úplne iný, keď prichádza úder, tak popri prijatí tohto úderu je bojovník Wing Chun schopný súčasne zaútočiť. Súčasné spustenie obrany a útoku, alebo zmena blížiaceho sa útoku na obranu, je jedinečným konceptom Wing Chun. Toto je charakterizované výrokom „útok je obrana“.


Majster Yip Man počas rozhovoru demonštruje Tan Sao, Fuk Sao a Bong Sao. Osoba, ktorej chrbát je pred kamerou, je jeho študent, Leung Ting.

Ďalšia vec, ktorú si treba všimnúť, je pojem „centrálna línia“. Čo to presne znamená? Majster Yip uvádza, že sa všetky pohyby zameriavajú na „centrum“, inými slovami, otáčaním „premosťujúcich rúk“ do jadra, takže keď súper útočí, WC bojovník potrebuje, aby súperove ruky boli zvnútra tak, aby mohol súčasne útočiť aj brániť. Majster Yip hovorí, že: „Všetky údery sú vedené v trojuholníkovom tvare, pripomínajúcom čínsky znak slnka, úder vedieme od srdca a vedieme ho po rovnej čiare, ako keby bol vystrelený z luku. Ak súper zaútočí hákom, tento útok prichádza vo forme krivky, tvaru podobného tela luku. Tieto pohyby nazývame „jazda pozdĺž luku“ (vieme že zakrivená čiara je dlhšia ako priamka). Súčasne, aj v porovnaní s priamym úderom ktorý začína od pása, verzia Wing Chun úderu má stále kratšiu vzdialenosť, preto všetky naše údery štartujú z oblasti v blízko srdca “.
Okrem toho, že použil príklad tetivy a luku na ilustráciu Wing Chun pohybov, Majster Yip tiež hovoril o Wing Chun ako o „bambuse“ a „kladive“. Teoreticky, bambusová palica, kladivo a tetiva luku nemajú nič spoločné. Avšak, čo vo Wing Chun pripomína bambusovú palicu je, že keď je proti súperovmu útoku z krátkej vzdialenosti použité Tan Sao, Fuk Sao alebo Bong Sao na prijatie útoku, útočník bude mať pocit ako keby jeho úder dopadol na bambusovú tyč - obrana prijíma útok pružne a je silou zatlačená ako bambusová palica. Keď však tento úder ustúpi, WC okamžite útočí späť veľkou rýchlosťou, podobne ako keď sa bambusová tyč odrazí späť po silnom náraze.
Pokiaľ ide o príklad týkajúci sa „kladiva“, hovorí sa o spôsobe, akým sa generuje sila vo Wing Chun pohyboch. Vyvinutá sila je presne taká, ako keď narazí na kladivo do steny. Každý, kto kladivom pribíjal klince vie, že ak zasiahnete klinec hrubou silou, nielenže tento neprenikne do steny, ale sa dokonca skriví. Klinec musí byť zasiahnutý opatrne, pričom zápästie je použité ako os a kladivo dopadá zľahka. Takto pracuje Wing Chun.
Mnohí z vás si teraz myslia, že Wing Chun je o „mäkkosti“, so zameraním na využitie flexibility na prekonanie sily. Túto otázku som položil majstrovi Yipovi.


- Majster Yip Man a jeho študent Leung Ting demonštrujú Fuk Sao; keď súper útočí úderom, Majster Yip prijíma útok s Fuk Sao, neutralizuje útok a vyrazí dopredu s vlastným útokom.
- Majster Yip drží súperove zápästie a zdvíha pravú nohu, aby kopol súpera do brucha.

Majster Yip odpovedal: „Wing Chun je v istom zmysle „mäkká“ škola bojových umení. Avšak, keby sme považovali tento štýl za slabý alebo bez sily, robíme veľkú chybu. Chi Sao vo Wing Chun buduje schopnosť udržať si flexibilitu a mäkkosť, a to pri zachovaní sily zaútočiť, podobne ako flexibilný bambus “.
Majster Yip potom spomenul slogan používaný v Wing Chun - „prijať útok, zaútočiť späť; nasledovať súpera“. Poukazuje na to, že použitie Tan Sao, Fuk Sao, Bong Sao nie je o blokovaní. „Nasledovať súpera“ znamená vyraziť vpred hneď ako útočník ustúpi, „zaútočiť späť“ sa vzťahuje na vyslanie útoku; a „prijať útok“ znamená prijať útok pružne namiesto jeho odrazenia plnou silou.

Okrem boja bez zbraní má Wing Chun aj Luk Dim Boon Kwun - dlhú palicu a Baat Jaam Do - motýlie meče.
Predtým, ako začnete trénovať Wing Chun so zbraňou, musíte sa najprv naučiť drep s palicou, neskôr vrazenie palice do zeme. Potom je to pohyb vpred s palicou, pichanie, zatváranie a útok palicou.
Až potom, keď sú zvládnuté všetky tieto pohyby, môže sa žiak začať učiť skutočnú formu. Čo sa týka motýlieho meča, jeho základný koncept vychádza z techník rúk, teda boja bez zbrane.

Záver
Majster Yip zomrel 2. Decembra 1972 na následky rakoviny hrdla (7 mesiacov po jeho smrti zomrel aj jeho najznámejší žiak – Bruce Lee). Jeho prínos k rozvoju Wing Chun po celom svete je mimoriadne veľký a jeho životný príbeh bol veľa krát sfilmovaný.

zdroj:[1] Lixi, New Martial Hero Magazine, Hong Kong, 1972

Preklad: Eduard Vičan, 2.HG EWTO Slovakia